Producenci mają w swojej ofercie szereg różnych termometrów do żywności, z których wiele wykorzystuje sondy penetracyjne do pomiaru wewnętrznej temperatury produktów spożywczych o konsystencji stałej i płynnej. Istnieje kilka różnych rodzajów sond do termometrów spożywczych: termopara, termistor i PT100. Każdy typ różni się nieznacznie szybkością odpowiedzi, rozmiarem i dokładnością, ale każdy działa, umieszczając sondę w mierzonej żywności i wysyłając dane do termometru w celu uzyskania odczytu na wyświetlaczu. Przeprowadzanie dokładnych pomiarów za pomocą termometru z sondą może wydawać się proste, ale zaskakująco łatwo można przeprowadzić błędny pomiar. Pewność, że nasze odczyty są dokonywane prawidłowo, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa i jakości żywności. Cel wykorzystania termometru pomoże nam określić wymagany poziom dokładności. Smażenie krwistego steku wymaga od nas dużej dokładności, abyśmy mieli pewność, że jest on odpowiednio wysmażony. Natomiast zupy lub odgrzewane potrawy wymagają mniejszej dokładności, ponieważ muszą mieć tylko 74°C lub więcej stopni.

Termometr ETI do żywności

Jak mierzyć temperaturę pokarmów stałych?

Niezależnie od tego, czy podgrzewasz, czy schładzasz produkty spożywcze o konsystencji stałej, temperatura środka najgrubszej porcji będzie zmieniała się najwolniej. Dlatego jest to obszar, którego temperaturę należy zmierzyć, aby upewnić się, że jest w pełni ugotowany lub schłodzony. Aby zlokalizować środek żywności, takiej jak mięso, powoli wkładamy sondę termometru w mięso i obserwujemy, jak temperatura spada, gdy zbliżamy się do środka i zanim ponownie wzrośnie, gdy przechodzimy obok niego. W ten sposób możemy zlokalizować najniższą temperaturę mięsa, upewniając się, że osiągnie ona bezpieczną lub pożądaną temperaturę.

W przypadku pieczenia całego drobiu najgrubsza część znajduje się zwykle między piersią a udem. Mięso takie jak to będzie zwykle znacznie różnić się temperaturą przez cały czas pieczenia, zapewniając bardzo różne odczyty z nóg do piersi. Dobrym pomysłem jest wyrywkowe sprawdzanie dużych kawałków mięsa, aby upewnić się, że osiągnęły one właściwą temperaturę pieczenia, jednocześnie uważając, aby unikać kości lub chrząstek, ponieważ może to doprowadzić do niedokładnego pomiaru.

W przypadku mniejszych, cieńszych kawałków mięsa, takich jak hamburgery, steki i piersi z kurczaka lub skrzydełka, ważne jest, aby sonda nie przeszła przez mięso na powierzchnię poniżej. Trzymanie mięsa między szczypcami i mierzenie temperatury z boku zamiast z góry może temu zapobiec. Termometr ETI Thermapen jest wyposażony w sondę termopary typu K, którą wystarczy włożyć do żywności na głębokość 3 mm, aby uzyskać dokładny odczyt, co czyni go idealnym do mniejszych kawałków mięsa.

Pomiar temperatury żywności stałej

Sposób wkładania sondy termometru do żywności w kawałek mięsa.

Jak mierzyć temperaturę pokarmów płynnych

Temperatura pokarmów płynnych

Dokładny odczyt temperatury płynnych pokarmów różni się nieco od ciał stałych, ponieważ ogrzewają i schładzają się one raczej na zasadzie konwekcji niż przewodzenia. Dlatego nie jest to po prostu kwestia odczytu ze środka pokarmu, ale sprawdzenie płynu jako całości. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest najpierw wymieszanie samego płynu, a następnie zamieszanie sondą termometru w płynie, obserwując zmianę temperatury w miarę przemieszczania się jej w żywności.

Szybkość odpowiedzi

Ustabilizowanie się temperatury na niektórych termometrach będzie trwało dłużej niż na innych, w zależności od typu czujnika. W przypadku termometrów o wolniejszych czasach odpowiedzi ważne jest, aby dać im czas na dokładny odczyt. W przypadku termometrów o szybkim czasie reakcji, takich jak np. Thermapen One, który odczytuje temperaturę w ciągu jednej sekundy, warto pamiętać, że często sama żywność zmienia temperaturę w trakcie odczytu termometru. Dlatego zmiana odczytów jest po prostu odzwierciedleniem faktu, że jedzenie nadal się gotuje, nawet jeśli nie jest na ogniu.

A co z dokładnością termometru?

Istnieje szereg czynników, które dają gwarancję dokładności termometrów, w tym kompetencje laboratoriów, w których są kalibrowane oraz dokumentacja dla każdego etapu procesu. Najlepszym sposobem, aby użytkownicy mogli określić dokładność termometru, jest pewność pomiaru. Pewność pomiaru oznacza, jak bardzo odczyt przyrządu może się różnić od rzeczywistej temperatury mierzonej rzeczy, co jest reprezentowane przez symbol ±. Na przykład, mierząc temperaturę wrzącej wody o temperaturze 100°C, termometr z dokładnością ±0,5°C może wyświetlać odczyt od 99,5°C do 100,5°C.

4 najlepsze termometry do żywności z sondą penetracyjną

Spożywczy termometr Thermapen One Spożywczy termometr Thermapen One 2
Dostępny
Termometry

Termometr spożywczy ETI Thermapen One czerwony

ETI
235-447
319,20 zł
Wodoodporny termometr spożywczy w kolorze czerwonym, z podświetlanym, obrotowym wyświetlaczem, wykrywającym poziom oświetlenia. Konfigurowalny przy pomocy przycisków w komorze baterii. Składana sonda penetracyjna (⌀3,3 x 110 mm). Zakres pomiaru -49.9 do 299.9°C, odczyt pomiaru po 1 sekundzie.

Najnowszy model flagowy firmy ETI to Thermapen One, który odczytuje temperaturę w zaledwie 1 sekundę. Łączy szybkość, dokładność i łatwość użytkowania. To idealny termometr do szybkiego przeprowadzania różnych kontroli HACCP.

Termometr EcoTemp do monitorowania temperatury w jakiej przygotowuje się żywność, pomiaru temperatury produktów mrożonych oraz cieczy, w ramach systemu HACCP, z zachowaniem należytej staranności, zdrowia i procedur bezpieczeństwa.

Termometr Gourmet to kompaktowy, wodoodporny, cyfrowy miernik temperatury, idealny do monitorowania temperatury żywności w systemie HACCP. Przyrząd posiada składaną, zintegrowaną, stalową sondą penetracyjną o średnicy 3,5 mm i długości 110 mm.

Termometr do żywności ETI Thermamite Termometr do żywności ETI Thermamite 2
Dostępny
Termometry

Termometr spożywczy ETI Thermamite

ETI
261-050
285,00 zł
Ekonomiczny termometr cyfrowy z wytrzymałą obudową i sondą na przewodzie do żywności, do pracy w przemyśle spożywczym i gastronomicznym.

Thermamite to dokładny, prosty w obsłudze, ekonomiczny miernik temperatury ze zintegrowaną sondą penetracyjną. W połączeniu z trwałością i niezawodnością, które są wymagane przez przemysł spożywczy i gastronomiczny, pomagają sprostać dzisiejszym wymaganiom higieny żywności. zapewnia łatwy odczyt temperatury w zakresie od -50 do 300°C o rozdzielczości 1°C.

Termometry ETI z sondą

Termometry do żywności Thermapen One, EcoTemp, Gourmet i Thermamite.

Przewodnik po temperaturach

TEMPERATURY MIĘSA
74°Ckurczak, indyk i kaczka
54°Cwołowina, jagnięcina i cielęcina (mocno krwiste)
60°Cwołowina, jagnięcina i cielęcina (średnio wysmażone)
71°Cwołowina, jagnięcina i cielęcina (dobrze wysmażone)
63°Cpieczeń wieprzowa, steki i kotlety (krwiste)
71°Cpieczeń wieprzowa, steki i kotlety (dobrze upieczone)
60°Cryby
74°Czapiekanki
60°Cdania z jajek
TEMPERATURY WODY (mierzona na wysokości poziomu morza)
71 - 82°Cgotowanie
82°Cna wolnym ogniu
85°Cduszenie
96°Cwolne gotowanie
100°Cwrzenie
TEMPERATURY PIECZENIA
95 - 98°Cciasto biszkoptowe
98 - 100°Ckeksy
77°Cpieczywa z wysoką zawartością tłuszczu (chałka, brioszka, cynamonowe bułki)
88 - 93°Cpieczywo zwykłe (chleby, bułki; zarówno pszenne jak i żytnie)
41 - 46°Czaczyn drożdżowy (temperatura cieczy)
105°Cdżem temperatura gotowania
2°Cmasło (schłodzone)
18 - 19°Cmasło (do ucierania)
29 - 32°Cmasło roztopione (i ostudzone)
TEMPERATURY WYROBÓW CUKIERNICZYCH
110-112°Csyrop cukrowy (test pióra)
112-116°Cfondanty, krówki i praliny
118-120°Ckarmel
121-130°Cnugat oraz bezy
132-143°Ccukierki taffy
149-154°Ckrokant, landrynki, lizaki
160-177°Ckarmel używany w deserach jak np. puding albo do dekoracji
Powyższe temperatury są tylko wskazówkami