- rozwiązania
- 1 polubień
- 2280 odwiedzin
- Tagi: termometr bezdotykowy, konserwacja, zasady, czyszczenie
Korzystanie z termometru bezdotykowego w zimnym lub gorącym otoczeniu
Przed rozpoczęciem pomiarów pozostaw miernik na 30 minut w chłodni. Poprawi to dokładność pomiarów. Przyrząd przyniesiony z ciepłego pomieszczenia może pokazywać nieprawidłowe odczyty, nawet do 4,1°C różnicy. Może to oznaczać użycie więcej niż 1 urządzenia na podczerwień, jeśli masz w planach inne pomiary.
Zapobiegnie to również szybkiemu gromadzeniu się kondensacji lub kryształków lodu, które mogą tworzyć się na czujniku podczerwieni.
Jak uzyskać dokładne odczyty?
Staraj się wykonywać pomiar z możliwie jak najmniejszej odległości i zawsze upewnij się, że przyrząd jest prostopadły do mierzonej powierzchni.
Jeśli twoje urządzenie ma możliwość regulacji współczynnika emisyjności, ustaw wartość dla mierzonego obiektu. Tabele ze współczynnikami emisyjności znajdziesz TUTAJ. Jeśli twoje urządzenie ma stały współczynnik emisyjności, pamiętaj, że wynik pomiaru może różnić się od rzeczywistej wartości, tym bardziej im większa jest różnica pomiędzy ustawieniem Twojego przyrządu a wartością emisyjności obiektu, który mierzysz.
Utrzymuj obiektyw w czystości i bez zanieczyszczeń
Upewnij się, że baterie są naładowane.
Pozwól miernikowi zaaklimatyzować się do temperatury otoczenia
Najlepsze rezultaty można osiągnąć, jeśli powierzchnia jest matowo czarna
Używaj silikonowego pokrowca ochronnego na urządzenie
Pamiętaj, że wskaźnik laserowy nie mierzy temperatury, tylko pomaga w prawidłowym wycelowaniu
Regularnie kontroluj dokładność za pomocą komparatora w temperaturze otoczenia (zalecane wraz z termometrem referencyjnym) lub w łaźni lodowej w temperaturze 0°C
Regularnie wykonuj wzorcowanie urządzenia
Do pomiaru temperatury człowieka używaj wyłącznie akredytowanych urządzeń medycznych, a nie cateringowego lub przemysłowego termometru na podczerwień.
Czyszczenie i pielęgnacja termometru bezdotykowego
Aby uzyskać dokładne odczyty, termometry IR muszą być wolne od brudu, kurzu, wilgoci, mgły, dymu i zanieczyszczeń. Jeśli takie warunki występują, warto rozważyć użycie innego narzędzia do pomiaru temperatury powierzchni, takiego jak sonda temperatury powierzchni lub termometr dotykowy.
Zawsze przechowuj termometr w suchym, chłodnym miejscu i upewnij się, że termometr jest zabezpieczony przed upadkami lub uderzeniami.
Nigdy nie zanurzaj w cieczy żadnej części termometru na podczerwień.
Powinieneś również zaplanować regularne czyszczenie miernika co sześć miesięcy. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby soczewka lub otwór na podczerwień były czyste i wolne od zanieczyszczeń.
Aby wyczyścić termometr bezdotykowy:
Użyj miękkiej szmatki lub bawełnianego wacika nasączonego wodą lub alkoholem medycznym – nigdy nie używaj mydła ani chemikaliów
Ostrożnie wytrzyj soczewkę, a następnie korpus termometru
Przed użyciem termometru pozwól soczewce całkowicie wyschnąć.