Znajdujemy się w środku pandemii COVID-19 – choroby, która zmieniła życie ludzi na całym świecie, powoduje ona bowiem aktualnie około 5000 śmierci dziennie, a także wpędziła niemal wszystkie gospodarki światowe w największy kryzys ekonomiczny od czasów II wojny światowej. Choć sytuacja faktycznie wygląda tragicznie to na horyzoncie widać nadzieje, wszystkie oczy zwrócone są na wiodące firmy farmaceutyczne, które skupiają wszystkie swoje siły na powstrzymaniu pandemii. Jedno jest pewne – szczepionka nadciąga i pojawi się wkrótce a ludzkość stanie przed zadaniem sprawnej dystrybucji i podania lekarstwa zdecydowanej części populacji świata.

Warunki przechowywania i transportu szczepionki

Szczepionka przeciw Covid-19
Szczepionki w większości są bardzo czułe na warunki otoczenia, w szczególności temperaturę. Każda szczepionka musi być transportowana oraz przechowywana w ściśle określonych przez producenta warunkach klimatycznych, aby pozostawała bezpieczna oraz skuteczna. Wymaga to zachowania ciągłości tzw. łańcucha chłodniczego, który jest szeregiem działań umożliwiającym zapewnienie oraz ścisłą kontrolę warunków przewozu oraz przechowywania szczepionki – od samego momentu jej wyprodukowania, poprzez przechowywanie, aż po żużycie. Najczęściej występującym wymogiem jest konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury, często nieprzerwanie, w trakcie wielogodzinnej podróży w różnych warunkach atmosferycznych.

Potencjalne szczepionki

Wiemy już, że aktualnie w fazie testów znajdują się 2 potencjalne szczepionki, są to:

  • Szczepionka BNT162b2 produkowana przez firmę farmaceutyczną Pfizer, która musi być transportowana i przechowywana w temperaturze ok. -68°C, a więc o wiele, wiele niższej niż większość szczepionek znajdujących się aktualnie w użyciu.
  • Szczepionka produkowana przez firmę Moderna, która powinna być transportowana i przechowywana w temperaturze ok. -20°C, co czyni cały proces zachowania łańcucha chłodniczego znacznie prostszym i mniej kosztownym.

Szczepionki na Covid-19

Rozwiązania

Czy wobec tych wymagań nadchodząca misja zdaje się w ogóle być wykonalna? Na ten moment – prawdopodobnie nie. Nikt nie był bowiem przygotowany na tak wielką operację logistyczną, wobec tego firmy transportowe, kliniki oraz szpitale nie dysponują odpowiednią ilością sprzętu, która umożliwiłaby bezpieczny transport i przechowywanie tak ogromnej ilości potrzebnych szczepionek. Czasu nie pozostało wiele, rozpoczęły się masowe inwestycje największych firm transportowych w aparaturę do kontroli temperatury i wilgotności podczas przewozu, a także modyfikowanie dotychczasowej infrastruktury obiektów medycznych oraz doposażanie się w systemy pomiarowe, umożliwiające stałą kontrolę warunków przechowywania.

Cel jest jeden: Zaszczepienie jak największej ilości osób w jak najkrótszym czasie w celu powstrzymania pandemii.

Propozycja firmy MERA

Od 1989 roku wspieramy wszystkie firmy oraz działamy w obszarach, gdzie potrzebne są monitoring oraz kontrola warunków, a także stosowanie zaawansowanej aparatury pomiarowej. Wspieraliśmy polski sektor przetwórstwa spożywczego przy pierwszych wdrożeniach HACCP, po zmianie prawa transportowego zaopatrywaliśmy firmy transportowe w monitoring temperatury w naczepach, byliśmy także w szpitalach, gdzie do chwili obecnej produkty oferowane przez nas są szeroko stosowane. Także i dziś przygotowaliśmy dla Państwa zestaw gotowych rozwiązań, które stają się niezbędne w walce z pandemią, dla wygody podzieliliśmy oferowane rozwiązania na docelowe branże:

I) Branża transportowa

Dla firm transportujących leki i szczepionki posiadamy skuteczne, wygodne, ekonomiczne a co najważniejsze sprawdzone rozwiązanie monitorowania temperatury w strefie załadunkowej pojazdu. Same czujniki umieszczone są w przestrzeni transportowej pojazdu, natomiast kierowca posiada podgląd bieżących danych u siebie w kabinie. Istnieje możliwość rozszerzenia funkcjonalności o dodatkowe funkcje takie jak monitoring pozycji GPS, a także wysyłanie SMS/maila do centrali w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Rejestrator DR203 umożliwia dokonywanie natychmiastowego wydruku raportu z całej trasy przejazdu po naciśnięciu 1 przycisku, co czyni je niezwykle prostym w obsłudze.

II) Szpitale, kliniki oraz przychodnie

a) System pomiarowy Aranet

Niezwykle skuteczny, prosty w obsłudze system pomiarowy, który zachowuje przy tym niespotykaną wielofunkcyjność – w jednym systemie może być bowiem podłączonych wiele czujników (aż do 100) różnego przeznaczenia, np. czujniki mierzące temperaturę, wilgotność i stężenie dwutlenku węgla razem z czujnikami zainstalowanymi w lodówkach lub zamrażarkach. Zasięg działania systemu wynosi nawet kilka kilometrów! Szczególnie przydatne w kwestii szczepionek mogą okazać się sondy pomiarowe do super-zamrażarek, które mogą pracować nawet w temperaturze -190°C, ale także klasyczne czujniki służące do monitorowania np. pomieszczenia magazynowego. Sonda do bardzo niskich temperatur Sonda do monitorowania warunków otoczenia System pozwala na monitorowanie danych z dowolnego miejsca na świecie, a także może informować natychmiast o stanach alarmowych takich jak np. przekroczenie progu granicznego temperatury poprzez SMS lub e-mail.

b) Rejestrator S-MicroW Ultra Freeze

Monitoring bezpośredni bardzo niskich temperatur dzięki rejestratorowi włoskiej firmy Tecnosoft polecany jest szczególnie tam, gdzie nie można zastosować standardowej sondy pomiarowej (np. poprzez brak przepustu) i cały rejestrator musi być umieszczony w środku zamrażarki. Specjalna konstrukcja rejestratora zapewnia zachowanie ciągłości pomiaru przy temperaturach sięgających do -80°C, S-MicroW zaopatrzony jest fabrycznie w świadectwo wzorcowania, spełnia wszystkie standardy medyczne, jest w pełni wodoodporny oraz oferuje bezpłatne oprogramowanie do odczytu danych z rejestratora.

c) Rejestrator UX100-014M

Rejestrator renomowanej firmy Onset to sprawdzone rozwiązanie do klasycznego monitoringu temperatury w lodówkach, rejestrator posiada zewnętrzną sondę temperatury, dzięki czemu umożliwnia jej wygodne upozycjonowanie w dowolnym miejscu. Odczyt danych pomiarowych odbywa się po podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą kabla USB. Zewnętrzne sondy pomiarowe pozwalają na dobranie sondy zgodnie z zapotrzebowaniem odnośnie zakresu pomiarowego (rejestrator obsługuje zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie temperatury).

d) Termometr lodówkowy ETI 810-210

Najprostsze, ekonomiczne rozwiązanie w miejscach, gdzie nadzór nad lodówką/zamrażarką jest sprawowany przez obsługę 24h/7. Urządzenie posiada ustawiany alarm dźwiękowy.

III) Hurtownie farmaceutyczne

a) System pomiarowy Aranet

Bardzo daleki zasięg działania oraz mnogość dostępnych czujników czyni z systemu Aranet prawdziwie wielofunkcyjnym narzędziem dla wszelkiego rodzaju hurtowni. Wbudowane funkcje natychmiastowego alarmowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości pozwoliły już nie raz naszym klientom na uniknięcie strat sięgających nawet kilkaset tysięcy złotych.

b) Rejestratory temperatury/wilgotności firmy Onset

Proste, aczkolwiek skuteczne rejestratory do stosowania wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany monitoring w czasie rzeczywistym. Mnogość dostępnych modeli pozwala na indywidualne dopasowanie sprzętu do potrzeb klienta.

Chętnie pomogę dobrać rozwiązanie dopasowane do Państwa potrzeb!

tel. +22 535 16 64

m.sendrowski@mera-sp.pl

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.