W artykule przyjrzymy się dostępnym na rynku rozwiązaniom technicznym, które spełniają wymogi rozporządzenia. Resort wskazuje, że całodobowy monitoring temperatury oraz wilgotności powinien objąć wszystkie pomieszczenia, w których sporządza się leki recepturowe, apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, a także powinien być zainstalowany w pomieszczeniach służących do przechowywania produktów leczniczych, spożywczych specjalnego przeznaczenia, surowców oraz wyrobów medycznych.

Ważnym zapisem w rozporządzeniu jest także ten mówiący o tym, że każdy element systemu pomiarowego powinien mieć świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowaną jednostkę (zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym wzorcowania: Wzorcowanie i legalizacja przyrządów pomiarowych - poradnik ), a także być wyposażony w moduł alarmowy informujący o przekroczeniach dopuszczalnych wartości granicznych przez całą dobę, co może być realizowane np. poprzez mail lub SMS.

Rozporzadzenie MZdr
Apteka

Nie jest to natomiast jeszcze koniec wymagań, ponieważ dodatkowym regulacjom podlegają również warunki sporządzania leków recepturowych i aptecznych, a także pomieszczenia magazynowe służące do przechowywania asortymentu aptecznego. Wśród wymogów jest ewidencja kontroli warunków, która powinna zawierać takie informacje jak:

  • data i godzina odczytu rejestratora
  • nazwa pomieszczenia
  • rodzaj urządzenia
  • odczytane wartości temperatury i wilgotności, a także informacje o ich ewentualnym przekroczeniu.

Jak przygotować się do nowych wymogów rozporządzenia?

Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na monitoring temperatury i wilgotności, jednakże wybierając rozwiązanie warto jest upewnić się, że system będzie bezproblemowy, bezobsługowy oraz będzie spełniał wszystkie wytyczne wynikające z prawa – wszak jest to zakup, który ma nam służyć przez długie lata, powinien wobec tego rozwiązywać nasze problemy oraz ułatwiać nam pracę zamiast nam jej dokładać.

Poniżej omówimy dwa systemy pomiarowe spełniające wymogi rozporządzenia, różnią się od siebie sposobem komunikacji, wobec tego sprawdzą się niezależnie od możliwości technicznych i infrastruktury sieciowej zainstalowanej w aptece.

Aranet składa się ze stacji bazowej i szerokiej gamy bezprzewodowych czujników, wytrzymałych na trudne warunki środowiskowe. Mogą one być bez obawy umieszczone na zewnątrz i wystawione na wahania temperatury oraz działanie dużej wilgotności. Czujniki mierzą m.in. temperaturę, wilgotność i CO2, a następnie przesyłają te dane do stacji bazowej, która umożliwia ich późniejszą analizę za pomocą oprogramowania komputerowego.

Czujniki te charakteryzują się wyjątkowo niskim zużyciem energii, co pozwala na ich funkcjonowanie do 10 lat bez konieczności wymiany baterii. Użytkownik może dodać do 100 czujników w odległości do 3 kilometrów od stacji bazowej.

Stacja Aranet PRO dostarczana jest z darmowym oprogramowaniem. Łatwy w użyciu interfejs pozwala na przeglądanie, analizowanie i porównywanie odczytów w czasie rzeczywistym z komputera, tabletu, a nawet smartfona.

Aranet jest zupełnie nowym rozwiązaniem dla szerokiego przekroju branż: aptek, firm farmaceutycznych, zakładów produkcji żywności, sklepów spożywczych, firm zarządzających magazynami, muzeów i hal wystawowych, hoteli i restauracji, obiektów rolniczych, centrów danych i wielu innych.

Ogromną zaletą systemu Aranet jest fakt, że do działania nie wymaga połączenia WiFi w każdym pomieszczeniu, wystarczy tylko podłączyć do internetu odbiornik (WiFi/Ethernet) a same czujniki komunikują się z bazą drogą radiową.

System umożliwia ustalenie progów alarmowych dla każdego podłączonego czujnika osobno, a także wysyłanie alarmów w przypadku przekroczenia za pomocą SMS bądź maila. Dane z urządzenia możemy odczytywać za pomocą komputera bądź też smartfona, co zapewnia wygodę użytkowania. Aranet umożliwia także tworzenie raportów oraz wykresów, a sam odbiornik wyposażony jest w zasilanie awaryjne, które zapewnia ciągłość wykonywania pomiarów w przypadku zaniku zasilania.

Czujniki systemu Aranet do wykorzystania w aptece:

2) System oparty o łączność Wi-Fi

Do prawidłowego działania wymaga dostępu do WiFi w każdym z pomieszczeń, w którym będzie zainstalowany. System pomiarowy Testo Saveris 2 posiada elementy dedykowane do lodówek, standardowy zestaw zawiera 2 sondy temperatury ustabilizowane w glikolu, dzięki czemu możemy uniknąć fałszywych alarmów związanych z nagłymi skokami temperatury np. w przypadku otwarcia drzwi lodówki. Odczyt danych z urządzeń odbywa się za pomocą komputera lub smartfona, dane pobierane są z chmury, wobec tego posiadamy do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

Porównanie rozwiązań zastosowanych w systemach Aranet oraz Testo Saveris 2.

Model

System Aranet

System Testo Saveris 2

Dokładność temperatury

+/- 0,5°C

+/- 0,4°C

dokładność rozdzielczości

+/-4% RH

+/-2% RH

Szyfrowanie danychTakTak
Zasilanie> 7 lat na komplecie bateriiok. 12 miesięcy
WyświetlaczNieTak
Alarmy SMSTakTak (za dodatkową opłatą abonamentową)
Alarmy e-mailTakTak
AbonamentNieWymagany do wysyłki powiadomień SMS oraz dodatkowej funkcjonalności
Możliwość integracji z systemami zewnętrzymiTakNie
KomunikacjaRadiowa - LoRa, 868 MHz, zasięg ok. 3 kmWi-Fi

Oba systemy spełniają wymogi nowego rozporządzenia oraz mogą zostać poddane wzorcowaniu, co będzie wymagane w przypadku użycia systemów w aptece.

Jeśli nie znalazłeś w powyższym artykule odpowiedzi na swoje pytania, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który pomoże wybrać rozwiązanie odpowiednie do Państwa wymogów.

Chętnie pomogę dobrać rozwiązanie dopasowane do Państwa potrzeb!

tel. +22 535 16 64

m.sendrowski@mera-sp.pl