W dniach 15 listopada 2023 r. - 15 grudnia 2023 r. rusza program wsparcia rolnictwa. Jednym z punktów jest dofinansowanie profesjonalnej stacji meteorologicznej. Więcej o programie oraz gotowe wnioski mogą znaleźć Państwo na rządowej stronie programu (lub kliknij zdjęcie obok).

Stacje meteorologiczne firmy Davis są niezawodne i służą już w wielu gospodarstwach. Ich instalacja jest prosta a w przypadku problemów służymy pomocą telefoniczną. Łatwa konfiguracja oraz wbudowane panele fotowoltaiczne sprawiają że nie wymagają one kosztownych instalacji. W tym artykule chciałbym przybliżyć możliwości wyboru Stacji meteo jakie mogą Państwo zakupić na naszej stronie. Stacje te zostaną dofinansowane z programu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stacje meteo z WiFi/Ethernet

Pierwsze kryterium według którego należy zacząć wybór modelu jest położenie stacji w terenie. Jeżeli stacja może być umieszczona 250 m od miejsca w którym znajdować się będzie konsola (dostęp do internetu) należy wybrać modele poniżej. Stacje te mogą być dostarczone ze starszą konsolą lub nowszą (z wifi).

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 (6152EU)

Profesjonalna, bezprzewodowa stacja pogodowa renomowanej amerykańskiej firmy Davis Instruments, wyposażona w czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, opadu oraz kierunku i prędkości wiatru, przeznaczona jest dla służb ratowniczych, rolników i sadowników, szkół, naukowców, gmin oraz innych.

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 z konsolą WeatherLink

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 z konsolą WeatherLink

Bezprzewodowa stacja pogodowa ze standardową osłoną przed promieniowaniem i konsolą WeatherLink. Można ją konfigurować i wyposażać w szeroką gamę czujników. Przekazuje dane w czasie rzeczywistym i przechowuje dane historyczne. Konsola posiada wyświetlacz z intuicyjnym i łatwym do zrozumienia ekranem dotykowym.

Oba modele możemy rozbudować np. o czujniki promieniowania lub UV.

Czujnik promieniowania słonecznego

Czujnik promieniowania słonecznego

Mierzy natężenie i energię promieniowania słonecznego w zakresie 0-1800 W/m2.

Czujnik promieniowania UV

Czujnik promieniowania UV

Mierzy promieniowanie słoneczne w paśmie UV (powodujące opaleniznę lub oparzenia słoneczne ludzkiej skóry)

Do stacji możemy również dokupić dodatkowy nadajnik, do którego możemy podłączyć czujniki, takie jak:

Czujnik wilgotności gleby Davis 6440

Czujnik wilgotności gleby Davis 6440

Czujnik wilgotności gleby do stacji temperatury i wilgotności gleby i liści.

Czujnik temperatury Davis 6470 ze stali nierdzewnej

Czujnik temperatury Davis 6470 ze stali nierdzewnej

Termistorowa sonda temperatury w obudowie ze stali nierdzewnej z dwużyłowym przewodem, przeznaczona do współdziałania z bezprzewodową stacją pomiaru temperatury / wilgotności liści i gleby lub z węzłem EnviroMonitor.

Czujnik wilgotności liści Davis 6420

Czujnik wilgotności liści Davis 6420

Czujnik do monitorowania poziomu wilgoci na powierzchni liści, w zakresie od 0 (całkowicie suche) do 15 (nasycone) na kablu o długości 12 m.

Stacja pomiarowa temperatury i wilgotności gleby, zwilżenia liści (bez czujników)

Stacja pomiarowa temperatury i wilgotności gleby, zwilżenia liści (bez czujników)

Stacja pomiarowa temperatury i wilgotności gleby, zwilżenia liści (bez czujników).

Nowa konsola Weatherlink lub rejestrator weatherlink Live 6100 pozwalają na przesyłanie danych do chmury za pośrednictwem Wi-Fi lub przewodu Ethernet (tylko model 6100). Dane te możemy w dobrowolny sposób używać czy eksportować. Więcej na temat chmury i cen pakietów weatherlink mogą Państwo znaleźć pod poniższym linkiem (lub kliknij na zdjęcie poniżej):

Portal weatherlink.com

Nie zawsze jednak mamy możliwość umiejscowienia stacji meteorologicznej blisko domu. Stacje które muszą zostać umieszczone z dala od zabudowy należy uposażyć w rejestrator GSM Enviromonitor.

Stacje meteo GSM

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 ISS 6322CM

Stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro2 ISS 6322CM

Przewodowa stacja pogodowa ze zintegrowanym zestawem czujników. Stacja zbiera dane pogodowe i wysyła je poprzez kabel do konsoli Vantage Pro2, Weather Envoy lub Vantage Connect dla systemów okablowanych.

Bramka sieciowa Davis EnviroMonitor Gateway (3G/4G)

Bramka sieciowa Davis EnviroMonitor Gateway (3G/4G)

Bramka sieciowa EnviroMonitor Gateway zbiera dane z zewnętrznych czujników, podłączonych do węzłów i bezpiecznie przekazuje je przy użyciu łączności komórkowej do serwera w chmurze.Stacja taka działa autonomicznie czyli nie wymaga żadnego zasilania (wyjątkiem jest tutaj ogrzewanie deszczomierza które to potrzebuje stałe zasilanie). Dane ze stacji przekazywane są do chmury za pośrednictwem karty SIM producenta. Więcej na temat systemu Enviromonitor można poczytać tutaj:

Ceny pakietów internetu zależą od częstotliwości przesyłania danych. Ceny za rok kształtują się następująco

Przesył danych co 60 minut - 1 020,00 PLN netto

Przesył danych co 15 minut - 1 170,00 PLN netto

Przesył danych co 5 minut - 1 440,00 PLN netto

Stacje taką możemy również rozbudowac w czujniki UV i promieniowania jak i pozostałe czujniki glebowe. Jedyną różnicą będzie inny model nadajnika do tych czujników:

Węzeł zbierania danych Davis EnviroMonitor Node

Węzeł zbierania danych Davis EnviroMonitor Node

Moduł (węzeł) zbierania danych z czujników. W każdym module włączonym do systemu można zainstalować do 4 czujników.

Instalacja stacji meteo

Ostatnim punktem po wybraniu stacji będzie dopasowanie stelaża do stacji. W naszym sklepie możemy zakupić maszty trójnożne lub maszty montażowe:

Statyw trójnożny z masztem 1,77 m i kotwami

Statyw trójnożny z masztem 1,77 m i kotwami

Statyw montażowy trójnożny ze stali ocynkowanej, z masztem o wysokości 1,77 m. Kotwy u podstawy umożliwiają mocowanie do powierzchni dachu lub na nierównym terenie

Maszt montażowy

Maszt montażowy

Zawiera 2 odcinki rur ze stali galwanizowanej, złącze i elementy montażowe. Rury mają długość 0,50 m i 0,53 m. Połączenie ich tworzy maszt o wysokości 0,95 m.

Przykładowa stacja meteo GSM zainstalowana w szkółce leśnej

Stacja meteo Davis w Nadleśnictwie Podanin

Chętnie odpowiem na Państwa pytania i pomogę dobrać optymalne rozwiązanie spełniające Państwa potrzeby!

  Strona używa plików cookies.