Profesjonalna stacja meteorologiczna może być cenną pomocą dydaktyczną w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Zjawiska atmosferyczne są interesujące dla uczniów ponieważ, w przeciwieństwie do niektórych procesów zachodzących w naturze pogoda jest czymś namacalnym, czymś z czym ma się na co dzień do czynienia. Możliwość prowadzenia obserwacji pogody, wyciągania wniosków na bazie danych z najbliższego otoczenia, zwiększa szanse i możliwości zainteresowania uczniów procesami jakie zachodzą w atmosferze.Istnieje gotowy program GLOBE działający na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku między Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA. Program GLOBE skupia uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów z całego świata. Szkoły te prowadzą obserwacje pogody, a zebrane lokalnie dane służą pogłębieniu wiedzy na temat problemów środowiska naturalnego, interakcji miedzy atmosferą, biosferą i geosferą. Dane publikowane są na specjalnym portalu i wykorzystywane są przez naukowców, a sam program wpisuje się w idee rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych - „Cyfrowa szkoła”.

Stacja meteo_1
stacje_meteo_2
W roku 2021 ruszył również projekt „Laboratoria Przyszłości”, który to w swoim projekcie zakładał wyposażenie szkoły w stację pogodową. Do tego momentu ze stacji Davis korzysta już kilkadziesiąt szkół w Polsce. Dodatkowo szkoły zakupiły również Stacja do pomiaru jakości powietrza Davis AirLink która uświadamia młodzież o tym jak zmienia się jakość powietrza zimą co mamy nadzieje przyczyni się do lepszej świadomości osób w przyszłości.

Dane rejestrowane są w rejestratorze USB niezależnie od tego czy komputer jest włączony lub przy pomocy rejestratora WI-FI w chmurze Weatherlink LIVE. Uczniowie mogą dane oglądać na ekranie komputera w czasie rzeczywistym oraz mogą sporządzać wykresy z danymi historycznymi lub eksportować poszczególne wyniki w formie tabeli. Możliwy jest oczywiście eksport danych do Excela oraz eksport do specjalnego formatu programu GLOBE. Ponadto gdyby zaszła taka potrzeba można dokupić dodatkowe konsole i rejestratory- wtedy kilka zespołów uczniów może jednocześnie pracować z i korzystać z danych z jednej stacji. Chmura Weatherlink pozwala na umieszczenie widgetu na stronie szkoły.

Rodzaje stacji meteo:

Stacja meteo Vantage Vue

Vantage Vue

Zestaw budżetowy, który składa się ze stacji Vantage Vue. Bezprzewodowo (na odległość ok. 300 m) przesyła ona dane do konsoli - wyświetlacza, na którym wyświetlane są parametry pogodowe. Konsola umieszczana jest w pracowni informatycznej lub przyrodniczej. Do konsoli możemy włożyć rejestrator 6510USB (sprzedawany osobno) i całość podłączyć do komputera w celu zgrania danych archiwalnych.

Stacja meteo Vantage Pro2

Vantage Pro2

Stacja średnio zaawansowana składa się z zintegrowanego zestawu czujników deszczu, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz prędkości i kierunku wiatru w zestawie z konsolą wyświetlającą dane pomiarowe. Stacja ta jest modułowa co daje jej możliwość rozbudowy o układ podgrzewający deszczomierz oraz czujniki: nasłonecznienia, UV, temperatury i wilgotności gleby.

Stacja meteo Vantage Pro2 Plus

Vantage Pro2 Plus

Profesjonalna stacja, w skład której wchodzi cała stacja Vantage Pro2 oraz dodatkowo jest ona już wyposażona w czujniki UV oraz nasłonecznienia. Polecamy ją szkołom które posiadają panele fotowoltaiczne w celu sprawdzania wydajności układu produkującego energie elektryczną.

Porównanie stacji meteorologicznych

Nazwa stacji meteo:Davis Vantage VueDavis Vantage Pro2Davis Vantage Pro2 Plus
Mierzone parametry
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • czujnik nasłonecznienia
 • czujnik promieniowania UV
 • możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki
Bezprzewodowy przesył danychTAKTAK (dostępna też wersja przewodowa)TAK (dostępna też wersja przewodowa)
Automatyczna rejestracja danych
TAKTAKTAK
Sposób podłączenia do komputera
USB, SerialUSB, SerialUSB, Serial
Rozbudowa o dodatkowe czujniki
NIETAKTAK
Rozbudowa o ukł. do podgrzewania deszczomierzaNIETAKTAK
Automatyczne zapisywanie danych na chmurze producentaTAK (konieczny zakup rejestratora 6100)TAK (konieczny zakup rejestratora 6100)TAK (konieczny zakup rejestratora 6100)

WeatherLink Live czyli dane w chmurze

Każda z powyższych stacji ma możliwość połączenia się z chmurą. Do działania potrzebujemy urządzenie Weatherlink Live, które przy połączeniu z internetem będzie wysyłać dane do chmury firmy Davis.

Moduł Davis Weatherlink Live

Moduł przesyłający dane pomiarowe ze stacji pogodowych on-line do sieci LAN lub na serwery WeatherLink2.0. Dane można odczytać poprzez Wi-Fi. Urządzenie współpracuje z maksymalnie 8 stacjami. Nie posiada pamięci. Dane przesyłane są na odległość do 300 m. Dostęp do danych na dowolnym podłączonym urządzeniu na WeatherLink.com lub na smartfonie za pomocą aplikacji WeatherLink.

WeatherLink Live

Przesyłanie danych jest bezpłatne jednakże, aby uzyskać dostęp do danych archiwalnych należy wykupić abonament WeatherLink. Chmura posiada przejrzysty interface, który można swobodnie modyfikować.

Stacaj_meteo_weatherlink

Chętnie odpowiem na Państwa pytania i pomogę dobrać optymalne rozwiązanie spełniające Państwa potrzeby!

tel. +22 535 16 65

m.bartyzel@mera-sp.pl