Profesjonalna stacja meteorologiczna może być cenną pomocą dydaktyczną w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Zjawiska atmosferyczne są interesujące dla uczniów ponieważ, w przeciwieństwie do niektórych procesów zachodzących w naturze pogoda jest czymś namacalnym, czymś z czym ma się na co dzień do czynienia. Możliwość prowadzenia obserwacji pogody, wyciągania wniosków na bazie danych z najbliższego otoczenia, zwiększa szanse i możliwości zainteresowania uczniów procesami jakie zachodzą w atmosferze.Istnieje gotowy program GLOBE działający na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku między Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA. Program GLOBE skupia uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów z całego świata. Szkoły te prowadzą obserwacje pogody, a zebrane lokalnie dane służą pogłębieniu wiedzy na temat problemów środowiska naturalnego, interakcji miedzy atmosferą, biosferą i geosferą. Dane publikowane są na specjalnym portalu i wykorzystywane są przez naukowców, a sam program wpisuje się w idee rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych „Cyfrowa szkoła”.

Stacja meteo_1
stacje_meteo_2
W roku 2021 ruszył również projekt „Laboratoria Przyszłości”, który to w swoim projekcie zakładał wyposażenie szkoły w stację pogodową. Do tego momentu ze stacji Davis korzysta już kilkadziesiąt szkół w Polsce. Dodatkowo szkoły zakupiły również Stacja do pomiaru jakości powietrza Davis AirLink która uświadamia młodzież o tym jak zmienia się jakość powietrza zimą co mamy nadzieje przyczyni się do lepszej świadomości osób w przyszłości.

Dane rejestrowane są w rejestratorze USB niezależnie od tego czy komputer jest włączony lub przy pomocy rejestratora WI-FI w chmurze Weatherlink LIVE. Uczniowie mogą dane oglądać na ekranie komputera w czasie rzeczywistym oraz mogą sporządzać wykresy z danymi historycznymi lub eksportować poszczególne wyniki w formie tabeli. Możliwy jest oczywiście eksport danych do Excela oraz eksport do specjalnego formatu programu GLOBE. Ponadto gdyby zaszła taka potrzeba można dokupić dodatkowe konsole i rejestratory- wtedy kilka zespołów uczniów może jednocześnie pracować z i korzystać z danych z jednej stacji. Chmura Weatherlink pozwala na umieszczenie widgetu na stronie szkoły.

Rodzaje stacji meteo:

Stacja meteo Vantage Vue

Vantage Vue z konsolą WeatherLink

Zestaw budżetowy, który składa się ze stacji Vantage Vue z konsolą WeatherLink. Bezprzewodowo (na odległość ok. 300 m) przesyła ona dane do konsoli WeatherLink, na której wyświetlane są parametry pogodowe. Konsola umieszczana jest w pracowni informatycznej lub przyrodniczej.

Stacja meteo Vantage Pro2

Vantage Pro2 z konsolą WeatherLink

Stacja średnio zaawansowana składa się z zintegrowanego zestawu czujników deszczu, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz prędkości i kierunku wiatru w zestawie z konsolą WeatherLink wyświetlającą dane pomiarowe. Stacja jest modułowa co daje jej możliwość rozbudowy o układ podgrzewający deszczomierz oraz czujniki: nasłonecznienia, UV, temperatury i wilgotności gleby.

Stacja meteo Vantage Pro2 Plus

Vantage Pro2 Plus z konsolą WeatherLink

Profesjonalna stacja, w skład której wchodzi cała stacja Vantage Pro2 wraz z konsolą WeatherLink oraz dodatkowo jest ona już wyposażona w czujniki UV oraz nasłonecznienia. Polecamy ją szkołom które posiadają panele fotowoltaiczne w celu sprawdzania wydajności układu produkującego energie elektryczną.

Porównanie stacji meteorologicznych

Nazwa stacji meteo:Davis Vantage Vue z konsolą WeatherLinkDavis Vantage Pro2 z konsolą WeatherLinkDavis Vantage Pro2 Plus z konsola WeatherLink
Mierzone parametry
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki
 • temperatura (wew. i zew.)
 • wilgotność (wew. i zew.)
 • ciśnienie
 • opady
 • prędkość i kierunek wiatru
 • czujnik nasłonecznienia
 • czujnik promieniowania UV
 • możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki
Bezprzewodowy przesył danychTAKTAK (dostępna też wersja przewodowa)TAK (dostępna też wersja przewodowa)
Automatyczna rejestracja danych
TAKTAKTAK
Rozbudowa o dodatkowe czujniki
NIETAKTAK
Rozbudowa o ukł. do podgrzewania deszczomierzaNIETAKTAK
Automatyczne zapisywanie danych na chmurze producentaTAKTAKTAK

Konsola WeatherLink współpracująca z czujnikami stacji Davis

Konsola WeatherLink zapewnia natychmiastowy dostęp do potrzebnych informacji i możliwość przeprowadzenia głębokiej analizy, z poziomu jednego, wygodnego wyświetlacza z intuicyjnym i łatwym do zrozumienia ekranem dotykowym. Pomaga śledzić warunki pogodowe, dzięki czemu można podejmować lepsze decyzje dotyczące rekreacji, ogrodu, utrzymania domu itp.. Umożliwia przeglądanie aktualnych i historycznych danych, tworzenie wykresów i ustawianie alarmów, obliczanie indeksów i przeglądanie prognoz itp.

Konsola WeatherLink

Konsola WeatherLink do stacji meteo Davis

Znakomity ekran dotykowy HD umożliwia łatwą nawigację i analizę lokalnych danych pogodowych lub przeglądanie najnowszych warunków z dowolnego miejsca w pokoju. Dynamiczny pulpit nawigacyjny można dostosować, aby wyświetlać do 21 parametrów — od temperatury, przez parametry wiatru, po deszcz. Użytkownik może ustawić setki alarmów, aby otrzymywać powiadomienia, gdy zmienią się ważne dla niego warunki, na przykład gdy temperatura zacznie zbliżać się do punktu krytycznego lub gdy prędkość wiatru osiągnie określony poziom. Dzięki pełnej bazie danych historycznych przechowywanych bezpośrednio na konsoli, konsola oferuje łatwy dostęp do wykresów danych z ostatnich 24 godzin, ostatniego miesiąca lub poprzedniego roku.

WeatherLink Live

Chętnie odpowiem na Państwa pytania i pomogę dobrać optymalne rozwiązanie spełniające Państwa potrzeby!

tel. +22 535 16 65

m.bartyzel@mera-sp.pl

  Strona używa plików cookies.