Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 27 października 2022 r w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki nakłada na apteki obowiązek posiadania wyposażenia do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, oraz w pomieszczeniach, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych.

Tak więc pomieszczenia magazyn leków, magazyn suplementów, komora przyjęć, receptura, ekspedycja oraz lodówki muszą być monitorowane całodobowo. Bezprzewodowy system Aranet do samodzielnej instalacji, gotowy do pracy po wyjęciu z pudełka z wzorcowaniem z akredytacją pozwala szybko i bezproblemowo spełnić wymagania rozporządzenia. Chcesz wiedzieć jak spełnić wymogi rozporządzenia? Przeczytaj opis rozwiązania Aranet.

Aranet - monitorowanie temperatury
System Aranet umożliwia ciągły monitoring wielu parametrów, w tym temperatury i wilgotności. Jest oparty na bezprzewodowej transmisji informacji z czujników do stacji bazowej. Odpada w ten sposób konieczność ciągnięcia kosztownych kabli i psucia istniejącego wystroju apteki. Czujniki wyposażone są w zasilanie bateryjne zapewniające nawet do 10 lat pracy. W razie konieczności wymiany baterii system przypomni o tym wysyłając komunikat informujący o osiągnięciu wcześniej ustalonego poziomu napięcia baterii. System rejestruje wybrane parametry (podstawowe to temperatura i wilgotność, ale opcjonalnie również ciśnienie, stężenie CO2) w odstępach ustalonych przez użytkownika. W przypadku przekroczenia zadanych wartości system może wysyłać komunikaty alarmowe w formie smsów na zdefiniowane numery telefonów lub adresy mailowe (do usługi alarmów przez sms wymagana jest aktywna karta SIM z odpowiednim abonamentem. W ten sposób np. w razie awarii lodówki otrzymujemy powiadomienie bez względu na to gdzie się znajdujemy. W przypadku drogich leków pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy i ochronić drogie leki przed utratą ważności.

Makieta umieszczenia czujników systemu Aranet w przykładowej aptece

Projekt i opracowanie: Biuro Architektoniczne KB Projekt

W celu wyeliminowania niepożądanych alarmów związanych z otwarciem lodówki w celu pobrania/dołożenia leków system umożliwia wprowadzenie opóźnienia alarmu. Wykrycie odstępstwa od ustalonych wartości nie powoduje wtedy wysłania alarmu od razu. System sprawdza, czy w czasie opóźnienia parametry wróciły do normy i jeśli nadal nie są one poprawne, wtedy wysyła alarm.

Ważną zaletą systemu jest możliwość dostępu do danych przez wifi lub internet, zarówno z telefonu jak i komputera.

Instalacja i uruchomienie: system jest konfigurowany przed wysyłką na podstawie danych dostarczonych przez użytkownika (wartości temperatur, progi alarmowe, nazwy czujników, interwał rejestracji parametrów mierzonych, adres IP) i dostarczany gotowy do pracy. Uruchomienie sprowadza się do rozmieszczenia czujników, podłączenia stacji bazowej do zasilania (najlepiej gwarantowanego) i do internetu. Odpada w ten sposób kosztowna wizyta serwisu instalującego. Ew. wątpliwości można wyjaśnić telefonicznie lub posługując się prostą instrukcją w formie webinaru.Czujniki można powiesić na haczyku jak obraz, powiesić na dołączonym sznureczku, przymocować trytytką lub po prostu położyć na szafce. Brak stałego mocowania daje możliwość przemieszczenia czujnika w inne miejsce w razie remontu, zmiany mebli czy innych przyczyn.

W przypadku braku stałego łącza internetowego można zakupić kartę SIM z pakietem transmisji danych i w ten sposób zapewnić komunikację przez internet. W niedalekiej przyszłości zaoferujemy uniwersalną kartę SIM z przedpłaconym abonamentem.

Apteka - monitorowanie temperatury
Aranet - system monitorowania temeperatury

Dane: system przechowuje dane pomiarowe w swojej wewnętrznej pamięci, która wystarczy na zapisanie danych ze 100 czujników przez 10 lat. Na bieżąco można pobierać aktualne i historyczne dane w formie plików csv, pdf lub arkusza kalkulacyjnego. W każdym momencie możemy zmienić zakresy pomiarowe, alarmy, nazwę czujnika i zobaczyć aktualne i historyczne dane na wykresie.

Jeśli wykupimy abonament na usługi chmurowe, co jest bardzo wygodne w przypadku zarządzania siecią aptek, uzyskamy zdalny dostęp do każdego czujnika w każdej aptece z dowolnego miejsca. Warunkiem jest tylko dostęp do internetu.

Certyfikacja: system jest dostarczany do aptek wraz ze świadectwem wzorcowania czujników w akredytowanej jednostce, zgodnie z wymogami rozporządzenia. Stacja bazowa ma własny akumulator, który podtrzymuje działanie systemu w razie zaniku napięcia zasilającego przez 30 minut. Przy dłuższej przerwie konieczne jest zasilanie awaryjne. Zalecamy podłączenie stacji bazowej do zasilania gwarantowanego, np. tego samego, które zasila lodówki przechowujące leki lub lokalny serwer.

Jeśli nie znalazłeś w powyższym artykule odpowiedzi na swoje pytania, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który pomoże wybrać rozwiązanie odpowiednie do Państwa wymogów.

Chętnie odpowiem na Państwa pytania i pomogę dobrać optymalne rozwiązanie spełniające Państwa potrzeby!

tel. +48 519 057 754

m.ochocki@mera-sp.pl