Ten proces polega na wystawieniu jedzenia na działanie ciepła, zazwyczaj poniżej 100 °C. Przy tych temperaturach flora bakteryjna jest niszczona, ale nie całkowicie eliminowana. Ponadto jedzenie nie traci całkowicie swojej jakości smakowej i zachowuje swoje właściwości odżywcze.
Proces pasteryzacji dzieli się na:
- Niską pasteryzację: jedzenie jest wystawiane na temperatury 60 - 75 °C przez dłuższy czas (na przykład 30 minut).
- Wysoką pasteryzację: jedzenie jest wystawiane na temperatury 75 - 100 °C przez krótszy czas.
Pasteryzację oblicza się w jednostkach PU (Jednostki Pasteryzacji). Jednostka pasteryzacji to 1 minuta ekspozycji produktu przy 60 °C.
Oczywiście, ponieważ flora bakteryjna jest nadal obecna, okres przechowywania pasteryzowanych produktów jest stosunkowo ograniczony. Niemniej jednak czas przechowywania jest dłuższy niż w przypadku świeżego produktu.
Pasteryzacja jest często stosowana nie tylko w celu poprawy konserwacji, ale także w celu eliminacji niektórych rodzajów bakterii szkodliwych dla zdrowia, co sprawia, że produkt staje się bezpieczniejszy. Tak jest w przypadku mleka i jaj, które są pasteryzowane w celu eliminacji enzymów i patogenów wrażliwych na działanie ciepła.
Jeśli chodzi o produkty bogate w cukry, takie jak miód czy piwo, pasteryzacja ma na celu zniszczenie bakterii odpowiedzialnych za fermentację.
W przeciwieństwie do produktów sterylizowanych, które można przechowywać w temperaturach zbliżonych do temperatury pokojowej, wiele pasteryzowanych produktów najlepiej przechowuje się w niskich temperaturach, takich jak te w lodówce. W ten sposób unika się nadmiernego rozwoju pozostającej wciąż flory bakteryjnej.Jakie produkty spożywcze są poddawane pasteryzacji? Mleko, świeże sery, śmietana, piwo, bazy lodów, jajka, konserwy, miód i świeże pasty.
Jak widać, pasteryzacja jest również stosowana do produktów stałych. Ponadto, nie wszystkie z nich muszą być przechowywane w lodówce.