Urządzenia wykorzystywane w inżynierii medycznej rozwijają się bardzo szybko. Towarzyszące im wymagania w stosunku do dostawców komponentów tych urządzeń, rosną w tym samym tempie. Firma Optris reagując na te potrzeby, regularnie unowocześnia i dostosowuje przyrządy do bezkontaktowego pomiaru temperatury na potrzeby tej branży.

Urządzenia medyczne są często bardzo małe i kompaktowe. Dlatego konstrukcja czujników temperatury to bardzo ważny czynnik w ich wykorzystaniu. Dzięki stałej wymianie doświadczeń z klientami, firma Optris była w stanie zoptymalizować pirometr stacjonarny optris CS LT dla technologii medycznej.

Optris CSmed LT

Zdjęcie 1: Termometr na podczerwień optris CSmed LT z wtyczką do łatwego montażu i demontażu.

Ze względu na wymiary, tj. długość zaledwie 87 mm i średnicę 12 mm, pirometr optris CS LT pasuje idealnie do najmniejszych urządzeń i przyrządów medycznych. Optris CSmed LT jest specjalna wersją tego sprzętu. Ogromna zaletą tego sprzętu jest to, że posiada on krótki kabel łączący z wytczką. Wtyczka ta umożliwia szybkie i proste dopasowanie termometru np. do regularnych kalibracji lub jego usunięcie.

Kontrola temperatury w krioterapii

Pirometr optris CS LT znajduje częste zastosowanie w technologii medycznej, na przykład w krioterapii. Terapia krio jest również znana jako technologia niskotemperaturowa. Słuzy do generowania niskich temperatur około -150 °C.

Technologia ta jest stosowana do zabiegów z tzw. szokiem termicznym. Terapia szokiem termicznym jest wykorzystywana w leczeniu urazów, obrzęków, krwiaków lub blizn u osób uprawiających różne dyscypliny sportowe. Miejsca zapalne szybciej sie regenrrują, a także łatwo można zmniejszyć ból u pacjenta.

Kontrola temperatury na powierzchni skóry

Zdjęcie 2: Kontrola temperatury na powierzchni skóry podczas terapii termicznej i leczeniu np. sztywności mięśni.

Jedna z firm medycznych używa butli gazowych z płynnym gazem CO2 do obróbki termo wstrząsowej. Ciekły gaz CO2 jest wyciskany z butli gazowej ciśnieniem 1-2 bara i nakładany na skórę jako suchy lód. Podczas tego procesu skóra pacjenta jest do temperatury około 32°C do 2-4°C w ciągu 30 sekund. Aby nie przechłodzic skóry i nie zaszkodzić pacjentowi, konieczna jest stała kontrola podczas tego procesu.

W celu ułatwienia kontroli temperatury na powierzchni skóry optris CS LT został zaimplementowany w pistolecie urządzenia medycznego, a temperatura mierzonej powierzchni jest pokazywana na wyświetlaczu. Ze względu na szeroki zakres temperatur od -40°C do 1030°C, optris CS LT znajduje idealne zastosowanie w terapii szokiem termicznym (na zimno). Dzięki dokładnemu pomiarowi temperatury unika sie uszkodzeń skóry.

Wkładka ustnikowa

Zdjęcie 3: Wkładka ustnikowa jako jako część wykończona po procesie termoformowania.

Termoformowanie produktów dentystycznych

Ważnym zastosowaniem czujników temperatury w podczerwieni w technologii medycznej jest zastosowanie ich w termoformowaniu urządzeń, które są wykorzystywane do produkcji produktów dentystycznych. Przykładem może być inna firma medyczna, która produkuje urządzenia do termoformowania w laboratoriach dentystycznych. Urządzenia te wytwarzają indywidualnie dopasowane ustniki, które służą jako ochrona podczas zajęć sportowych.

Przed formowaniem ustnika (folia z tworzywa sztucznego), promienniki podczerwieni nagrzewają element do określonej temperatury i wtedy ta część jest homogenizowana termicznie. Wysoka jednorodność na powierzchni i właściwa regulacja temperatury formowania, prowadzi do wysokiej jakości wyników tego procesu.

Optris CS LT

Zdjęcie 4: Termometr na podczerwień optris CS LT do monitorowania temperatury podczas termoformowania.

Temperatura musi byc stale kontrolowana, w celu uzyskania wysokiej jakości produktu i uniknięcia lokalnych spaleń i pęknięć na jego powierzchni.

W istniejących urządzeniach temperaturę mierzono poprzez kompaktowy pomiar temperatury na promienniku. Niedawno firma ta zaczęła wykorzystywać zalety bezdotykowego pomiaru tepmeratury. Zainstalowany pirometr optris CS LT z promiennikiem podczerwieni rejestruje temperaturę folii podczas procesu termoformowania.

Oprócz dokładnych pomiarów temperatury, pirometr optris CS LT ma tę zaletę, że można go stosować z temperaturą otoczenia do 80°C bez dodatkowego chłodzenia.Źródło: materiały firmy Optris GmbH