Wprowadzenie

Przez ostatnie lata w rolnictwie doszło do kilku ważnych zmian technologicznych. Technologia Internet of Things przyczyniła się do dostarczenia bardzo potrzebnych danych dla firm z branży rolniczej, aby mogły działać z większą precyzją i aby ich procesy były efektywniejsze i bardziej opłacalne.

Jeden z klientów korzystający na co dzień z różnych innowacji, borykał się z trudnościami w gromadzeniu danych ze swojej rozległej sieci szklarni i szkółek roślin.

Wyzwanie

Klient wymagał monitorowania temperatury i wilgotności na terenie szklarni. Do niedawna używał prostych termometrów, które wisiały w każdej części szklarni. Zbieranie danych było trudne i czasochłonne, ponieważ wszystko odbywało się ręcznie i odczyty nie były wystarczająco dokładne. Pomiary takich wielkości jak temperatura i wilgotność mogą się znacznie różnić nawet w pojedynczej szklarni.

Stanowiło to problem dla obsługi szklarni, ponieważ musieli budzić się wielokrotnie w nocy, aby kontrolować temperaturę.

Rozwiązanie

Klient zdecydował się na wdrożenie bezprzewodowej stacji bazowej Aranet PRO z 5 bezprzewodowymi czujnikami temperatury i wilgotności względnej oraz 2 czujnikami temperatury.

„Systemy Aranet są bardzo łatwe w obsłudze i instalacji, pomiary czujników są precyzyjne i jest to ogromna zaleta, że są bezprzewodowe. Korzystanie z oprogramowania Aranet PRO było proste, a funkcję eksportu danych do Excela wykorzystaliśmy do celów raportowania.” - powiedział jeden z pracowników szklarni.

Strategiczne rozmieszczenie czujników było kluczowym elementem dla całodobowego monitorowania warunków wzrostu w szkółkach roślinnych. Scentralizowane zbieranie danych i alerty systemu Aranet PRO odegrały kluczową rolę w wykrywaniu zmian temperatury, dzięki czemu pracownicy mogli podjąć działania w celu ustabilizowania warunków w szklarniach.

Konfigurowalne powiadomienia z regulowanymi progami umożliwiają rolnikom reagowanie na zmieniające się warunki tak szybko, jak to możliwe, bez opóźnień związanych z ręcznym zbieraniem i analizą danych.

„Inną istotną cechą jest możliwość korzystania z niestandardowych alarmów, co pomogło nam reagować na czas i kontrolować temperaturę w mroźne zimowe noce.” - powiedział pracownik szklarni.

Kluczowe zalety rozwiązania:

• Oszczędność czasu i lepsze warunki pracy, dzięki scentralizowanemu gromadzeniu danych;

• Informowanie o warunkach wzrostu roślin przez 24/7, dzięki monitorowaniu danych w czasie rzeczywistym;

• Ciągły przegląd upraw i wszystkich strategicznych punktów szklarni dzięki przenośnym, bezprzewodowym czujnikom;

• Zwiększona dokładność odczytu dzięki czujnikom Aranet, co skutkuje poprawą warunków w szklarni;

• Szybsza odpowiedź - klient może otrzymywać natychmiastowe alerty i uniknąć problematycznych i potencjalnie destrukcyjnych warunków;

• Poprawa warunków wzrostu roślin, poprzez analizę i identyfikację trendów i optymalizacji warunków szklarniowych;

• Łatwa instalacja pozwala klientowi natychmiast otrzymać wartościowe dane - bez długiego planowania, bez dodatkowych kosztów instalacji oraz bez ingerencji w istniejącą infrastrukturę.

Źródło: SAF Tehnika JSC