Końcowe etapy układania nawierzchni np. drogi polegają na ułożeniu nowej warstwy asfaltu. Kolejny krok to wygładzanie i zagęszczanie powierzchni za pomocą wałka rolkowego. Temperatura mieszanki ma kluczowe znaczenie dla uzyskania właściwego i długotrwałego efektu końcowego.

Co to jest asfalt?

Asfalt to materiał stosowany do budowy nawierzchni dróg, chodników i podjazdów. Asfalt ma gładkie wykończenie, które jest trwałe i zapewnia dobrą przyczepność. Wykonany jest z mieszanki kruszyw i bitumu.

Dlaczego temperatura jest kluczowa do układania asfaltu?

W optymalnej temperaturze asfalt jest substancją plastyczną, która układa się gładko i jest trwała przez długi czas. Jeśli asfalt jest zbyt zimny, będzie sztywny, kruchy i podatny na pękanie.

Temperatura mieszanki podczas układania nawierzchni zależy od używanej mieszanki. Informacje te powinny być dostarczone przez dostawcę materiału. Po wymieszaniu produkt jest albo transportowany do specjalistycznego magazynu, albo bezpośrednio na miejsce budowy, gotowy do nałożenia, gdy ma odpowiednią temperaturę.

Temperatura układania asfaltu
Termperatura układania asfaltu

W jakiej temperaturze należy układać asfalt?

Oprócz temperatury asfaltu należy również wziąć pod uwagę temperaturę powietrza i gruntu, na którym jest układany. Jeśli grunt jest bardzo gorący lub zimny, wpłynie to na jakość końcową nawierzchni i będzie bardziej podatna na pęknięcia i dziury.

Asfalt należy układać, gdy temperatura otoczenia i gruntu wynoszą co najmniej 10°C, ale poniżej 30°C. Idealna temperatura to około 20 °C, a podłoże powinno być suche, ponieważ wilgoć może wpłynąć na efekt końcowy. Ważne jest, aby upewnić się, że takie warunki są utrzymane przez kilka dni przed i po układania nawierzchni.

Temperatura gruntu może się znacznie różnić od temperatury otoczenia, dlatego przed rozpoczęciem prac można użyć sondy powierzchniowej lub termometru na podczerwień, aby zmierzyć temperaturę gruntu.

Najlepsze termometry do pomiaru temperatury asfaltu

Oferujemy szeroką gamę wytrzymałych termometrów do zastosowań przemysłowych. Do pomiaru temperatury asfaltu zalecamy użycie jednego z poniższych termometrów termoparowych typu K z sondą w kształcie litery T.

Termometry na podczerwień mogą być również przydatne do pomiaru temperatury powierzchni gruntu przed ułożeniem asfaltu. Nie polecamy ich jednak do mierzenia temperatury mieszanki. Dzieje się tak, ponieważ oferują one tylko odczyty powierzchniowe, a nie wewnątrz mieszanki, więc nie są tak dokładne w takim zastosowaniu.

Termometr ETI Therma 1

Termometr ETI Therma 1

Therma 1 to niedrogi i trwały termometr przemysłowy, dzięki czemu jest popularnym wyborem dla profesjonalistów budowlanych.

Jest dostarczany z bezpłatnym, identyfikowalnym certyfikatem kalibracji, dzięki czemu możesz mieć całkowitą pewność co do dokładności swoich kontroli. Posiada również pięcioletnią żywotność baterii i dwuletnią gwarancję. Jest kompatybilny z szeroką gamą sond typu K do różnych zastosowań.

Termometr ETI Therma Waterproof

Termometr ETI Therma Waterproof

Therma Waterproof ma wszystkie te same zalety termometru Therma 1, ale ma kilka przydatnych funkcji.

Obudowa zapewnia wodoodporność IP66/67, a zintegrowana gumowa uszczelka zapewnia dodatkową trwałość. Posiada również podświetlany wyświetlacz oraz funkcje max/min i hold, dzięki czemu sprawdzanie temperatury jest jeszcze łatwiejsze.

Termometr ETI Therma K Metal

Termometr ETI Therma K Metal

Termometr Therma K Metal jest tak trwały, jak to tylko możliwe. Obudowa wykonana jest z wytrzymałego aluminium i jest wodoszczelna do IP67, co czyni go doskonałym wyborem do pracy w trudnych warunkach.

Podobnie jak termometry Therma 1 i Therma Waterproof, posiada pięcioletnią żywotność baterii i dwuletnią gwarancję. Jest również dostarczany z bezpłatnym, identyfikowalnym certyfikatem kalibracji.

  Strona używa plików cookies.