Anemometr Davis

Porady techniczne: testowanie anemometru

Ocena prędkości wiatru jest dla nas wyzwaniem, ponieważ nasze ludzkie zmysły nie są dobre w odnoszeniu odczucia wiatru na naszych twarzach do wartości liczbowej. Dlatego tak ważne jest posiadanie stacji pogodowej z odczytem anemometru, któremu możemy ufać.

Czy zdarzyło Ci się patrzyć na konsolę Davisa i odnieść wrażenie, że odczyt prędkości wiatru wydaje się trochę odrobinę za niski. Jasne, rejestruje się, ale i tak zadajesz sobie pytanie „Czy prędkość wiatru nie powinna być wyższa?”.

Uwierz nam, nie jesteś sam. Jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie pomocy technicznej stacji Davis jest: „Czy mój anemometr działa prawidłowo?”.

W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź brzmi, że urządzenie jest w porządku, ale oto kilka prostych testów, które możesz wykonać, aby upewnić się, że twój anemometr działa prawidłowo. Nie są wymagane żadne specjalne narzędzia, ale będziesz musiał zbliżyć się do urządzenia. Dla wielu z was oznacza to, że będziecie wspinać się po szczeblach drabiny, więc proszę bądźcie bardzo, bardzo ostrożni podczas przeprowadzania obu testów.

Test nr 1: test przy wolnych obrotach

Ten test najlepiej przeprowadzać, gdy wiatr jest słaby lub nie ma go wcale.

Jednym palcem staraj się powoli obracać czaszę wiatromierza. Powinny one obracać się tak płynnie, że trudno jest utrzymać palec w kontakcie z miseczkami. Powinny łatwo się odbić. Jeśli możesz z łatwością utrzymać palec w kontakcie, łożyska mogą być zużyte.

Obracaj kubki jeszcze kilka razy i zobacz, czy nie ma żadnych sklejonych miejsc lub, co gorsza, poważnego odczucia. Idź dalej, nawet jeśli coś czujesz. Spróbuj sprawdzić, czy podczas obracania nie ma miejsc w których wiatromierz wyraźnie zwalnia lub chce się zatrzymać. Może to oznaczać, że łożyska są rzeczywiście zużyte! Jeśli wiatromierz obraca się na początku prawidłowo, a potem nagle się zatrzymuje, by po kilku sekundach ponownie zacząć się poruszać, jest to kolejny charakterystyczny znak zużycia łożysk.

Test nr 1: test przy szybkich obrotach

Ten test najlepiej przeprowadzać, gdy wiatr stale kręci kubkami twojego anemometru.

Do wykonania testu potrzebujemy, aby kubki szybko się kręciły, więc jeśli wiatr nie współpracuje, możesz uderzyć je delikatnie ręką. Obserwuj, jak kubki obracają się z boku. Powinny wydawać się, że obracają się niemal idealnie poziomo. Jeśli widać chybotanie podczas wirowania, oznacza to, że masz zgięty trzon anemometru.

Co jeśli mój anemometr nie przejdzie któregoś z testów?!

Nie martw się, jesteśmy tu aby ci pomóc.

Jeśli Twój anemometr został wyprodukowany po 2013 roku, masz szczęście, ponieważ Twoje urządzenie korzysta z wymiennych łożysk. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć poniższy link do odpowiedniego zamiennego wkładu łożyska, aby złożyć zamówienie za pośrednictwem naszej witryny.

Do wymiany łożysk potrzebny jest tylko śrubokręt krzyżakowy i prawdopodobnie drabina (przypominamy: bądź bardzo ostrożny!).

Jeśli twój anemometr jest starszy niż 2013, będziesz musiał go wymienić. Zadzwoń do nas, a omówimy możliwe opcje.

  Strona używa plików cookies.