Założone w 1973 roku Narodowe Muzeum Muzyki w Vermillion w stanie Południowa Dakota (USA) jest miejscem, gdzie wystawia się ponad 15 000 instrumentów muzycznych i związanych z nimi artefaktami z różnych kultur i okresów historycznych. Większość z tych przedmiotów jest bardzo rzadkich i niezastąpionych, w tym jedne z pierwszych egzemplarzy wiolonczel i klawesynów (oba egzemplarze z XVI wieku), jak również zestaw instrumentów strunowych Antonio Stradivardiego.

Muzeum mieści się w historycznym budynku biblioteki Carnegie Uniwersytetu Południowej Dakoty, który został zbudowany w 1910 roku i wkrótce przejdzie zmiany architektoniczne. Zespół kuratorów muzeum stanął w obliczu wielu wyzwań związanych z budynkami w tym wieku, w tym monitorowania temperatury i wilgotności.

Poza wiekiem budynku, inne wyzwania związane z monitorowaniem, z jakimi mierzy się zespół, obejmują wielopiętrowość budynku, różnej wielkości pokoje, różne poziomy temperatury i wilgotności spowodowane napływem odwiedzających – z których wszystkie mogą wpływać na zachowanie bezcennych muzycznych artefaktów w muzeum.

Dokładne i niezawodne monitorowanie temperatury i wilgotności jest niezbędne w takich instytucjach jak muzea czy sale wystawowe. Na przykład kombinacja bardzo niskiej wilgotności z wysoką temperaturą może spowodować kurczenie się i pękanie drewnianych instrumentów muzycznych. A jeśli muzeum doświadcza bardzo wysokiej wilgotności względnej, drewniane instrumenty mogą ulec wypaczeniu i stać się zapleśniałe. Instrumenty metalowe mogą zostać uszkodzone przez wysoką zawartość wody w powietrzu.

Pracownicy National Music Museum polegali wcześniej na higrotermografach do monitorowania warunków środowiskowych, ale nie byli w stanie monitorować całego budynku. Przypuszczano, że niektóre pomieszczenia są bardziej stabilne pod względem temperatury i wilgotności niż inne.

                   

Aby uzyskać dokładny i niezawodny monitoring, pracownicy muzeum przetestowali szereg opcji i zdecydowali się na rejestrator danych temperatury / wilgotności HOBO MX1101, jedno z rozwiązań do bezprzewodowego zarządzania warunkami środowiskowymi. Dzięki 28 urządzeniom rejestrującym Bluetooth Low Energy (BLE) umieszczonych w pomieszczeniach i magazynach muzeum, pracownicy mogą skutecznie monitorować różne przestrzenie mieszczące różnorodną kolekcję muzeum – od instrumentów z drewna i mosiądzu, poprzez nuty, książki i mundury.

Z samodzielnymi bezprzewodowymi modułami MX1101, pracownicy mogą korzystać z telefonów komórkowych i tabletów, aby skonfigurować rejestratory, pobrać dane i przesłać je na serwer oraz ustawić ostrzeżenia, jeśli temperatura lub wilgotność przekraczają ustawione przez użytkownika progi – wszystko bez dodatkowego, dedykowanego sprzętu. Dane z rejestratorów informują pracowników o tym, które obszary mają bardziej stabilny lub mniej stabilny klimat, a które mają optymalne parametry środowiskowe.

Rejestratory MX1101 pozwalają muzeum uzyskać obraz całej struktury, której wcześniej nie miało. Może monitorować indywidualne przestrzenie w całym budynku, pomagając w lepszym zachowaniu kolekcji niezliczonych artefaktów muzycznych w muzeum. Funkcjonalność Bluetooth jest szczególnie przydatna, ponieważ wiele rejestratorów jest umieszczonych w trudno dostępnych miejscach – na przykład w górnej lub wewnętrznej części gablot lub ukrytych za instrumentami i pod nimi.

Wraz z rozwojem HVAC w obiekcie i budową nowego obiektu muzeum, rejestratory HOBO MX1101 odegrają kluczową rolę w zachowaniu cennych skarbów Muzeum Narodowego, teraz i w przyszłości.Źródło: Onset Computer Corporation