Aranet4

Radiowy system pomiaru stężenia CO2

Jakie parametry wpływają na produktywność pracowników?

Jaki wpływ na efektywność pracy ma poziom stężenia dwutlenku węgla?

Jak można monitorować jakość powietrza i CO2 w pomieszczeniu?

Aranet4_co2_1

Nie od dziś wiadomo, jak wielki wpływ na produktywność pracowników w zakładach pracy ma środowisko. Na zdolności poznawcze, a co za tym idzie, na produktywność, wpływają takie parametry jak jakość powietrza, oświetlenie i temperatura.

Jednym z istotnych parametrów z punktu widzenia biznesu jest poziom stężenia CO2. Gaz ten, gdy jego udział w powietrzu przekracza normy, w znaczący sposób wpływa na takie zdolności umysłowe, takie jak wyszukiwanie oraz wykorzystywanie informacji, orientacja na zadanie, reakcja na krytykę, koncentracja itp. Według badań Harvard University wzrost stężenia CO2 do 1400 ppm może skutkować pogorszeniem zdolności poznawczych nawet o 50%. Oznacza to, że pracownicy potrzebują dwukrotnie więcej czasu, aby osiągnąć dotychczasową produktywność. Z punktu widzenia biznesu jest to bardzo znacząca wada, którą powinno się wyeliminować, nie tylko dla podniesienia samej produktywności, ale również dla wzrostu samopoczucia i zdrowia pracowników. CO2 wpływa bowiem również na ludzki układ odpornościowy. To wszystko przekłada się na wyższą lojalność i mniejszą fluktuację wśród pracowników z powodu niekorzystnego środowiska pracy. W obecnych czasach jest to szczególnie istotne.

Zespół Aranet opracował rozwiązanie tego problemu – Aranet4. Jest to innowacyjne, samodzielnie urządzenie do monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniu, w tym poziomu stężenia CO2.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, co umożliwia przenoszenie go pomiędzy pomieszczeniami, jest proste w obsłudze i intuicyjne, daje również znać, kiedy monitorowane parametry stają się zbyt wysokie. Urządzenie jest także wyposażone w energooszczędny wyświetlacz, który zapewnia wyjątkowo długą żywotność baterii.

Aranet4 został zaprojektowany z myślą o potrzebach osobistych, jak i biznesowych. Może być używany codziennie do monitoringu powietrza w domu. W zakładach pracy natomiast można umieścić do 100 urządzeń Aranet4, które są bezprzewodowo podłączone do stacji bazowej Aranet PRO, zapewniając tym samym monitoring klimatu na poziomie przemysłowym – w takich miejscach jak szkoły, hotele lub fabryki.

Stacja bazowa Aranet PRO oferuje scentralizowane gromadzenie danych i podgląd w czasie rzeczywistym, a także nieograniczoną funkcjonalność informacji historycznych i alarmów. Gromadzi ona odczyty z nawet 100 czujników i może przechowywać dane lokalnie oraz w Aranet Cloud.

Aranet4 posiada również aplikację na smartfony, stworzoną z myślą o dostępie do danych historycznych, monitorowaniu ciśnienia atmosferycznego i zaawansowanej konfiguracji urządzeń.

Aranet4_co2_2

Przy użyciu Aranet4 można zmonitorować jakość powietrza w celu wykrycia miejsc, gdzie stężenie CO2 przekracza normy, czyli niekorzystnie wpływa na produktywność i samopoczucie pracujących tam osób. Dzięki temu można w prosty sposób podjąć kroki służące do usunięcia problemu.

Źródło: SAF Tehnika JSC