Badanie gleby miernikami GroLine
Uprawianie nowoczesne to uprawianie efektywne, efektywność natomiast wymaga konkretnych i odpowiednich warunków. Aby je spełnić potrzebujemy sprawdzać parametry takie jak pH oraz konduktywność podłoża glebowego. Z testerami i miernikami firmy Hanna Instruments z serii GROLINE możemy to przyśpieszyć oraz znacznie ułatwić.

1. Bezpośrednie badanie gleby w rzeczywistości oznacza badanie podłoża

Jeśli chodzi o mierniki gleby i sondy Hanna to są one zaprojektowane dla każdego podłoża. Podłoże kokosowe, gleba organiczna, wełna mineralna, kulki nawozowe gliniano-torfowe, torfowiska, systemy hydroponiczne i wiele innych można przetestować za pomocą testerów pH i EC Hanna. Bez względu na rodzaj podłoża wzrostowego, sposób bezpośredniego testowania pH i EC jest prawie taki sam. Możesz zrobić zawiesinę glebową, włożyć sondę bezpośrednio do podłoża lub użyć wody porowej. Poniżej przedstawimy krótki przegląd różnych typów podłóż wzrostowych, które są zwykle używane.

Podłoże kokosowe jest produktem ubocznym przetwarzania orzechów kokosowych. Włókno kokosowe ma wiele zalet w uprawie roślin tropikalnych. Przede wszystkim jest jednym z nielicznych materiałów organicznych, które nie ulegają rozkładowi pod wpływem wilgoci, a przez to stanowi bardzo trwały dodatek do podłoża.

Podłoże kokosowe

Podłoże kokosowe

Gleba organiczna

Gleba organiczna

Gleba jest mieszanką minerałów, martwych i żywych organizmów (materiałów organicznych), powietrza i wody.Te cztery składniki reagują ze sobą w niesamowity sposób, dzięki czemu gleba jest jednym z najbardziej dynamicznych i ważnych zasobów naturalnych naszej planety.

Gleba nieorganiczna, choć nazwa może tak nie brzmieć, nadal jest żywą pożywką. W przeciwieństwie do gleby organicznej, gleby nieorganiczne zawierają mniej niż 30% składników organicznych. Gleby są zazwyczaj wytwarzane przez człowieka i są uważane za „sterylne”. Hodowcy decydują się na użycie gleby nieorganicznej zamiast organicznej ze względu na możliwość łatwiejszego dostosowania pH, wilgotności, składników odżywczych i drenażu.

Gleba nieorganiczna

Gleba nieorganiczna

Gleba bagienna

Gleba bagienna

Gleba bagienna lub torf mogą być używane jako uzupełnienie gleby i występują naturalnie na całym świecie. Podobnie jak włókno kokosowe, torf służy do zwiększenia zdolności podłoża wzrostowego do zatrzymywania wody. Ze względu na swoją strukturę torfowisko zwiększa również porowatość, może regulować pH i dobrze zatrzymuje składniki odżywcze. Chociaż mech torfowy jest doskonałym surowcem dla rolnictwa, pochodzi z delikatnych ekosystemów i niekoniecznie jest uważany za zasób odnawialny,

2. Ich budowa sprawia że wytrzymają nawet w najtrudniejszych warunkach

Produkty z serii GroLine zostały specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać pracę we wszystkich podłożach roślinnych. Co sprawia, że są tak wytrzymałe?

  • Specjalny kształt czujnika umożliwia łatwą penetrację ośrodka glebowego

Stozkowe końcówki bezprzewodowego testera

Stożkowe końcówki bezprzewodowego testera pH gleby HALO2 przenośnego pH-metru do gleby GroLine oraz testera przewodności i temperatury gleby GroLine Soil umożliwiają łatwe umieszczenie sond w glebie. Co więcej ich budowa stożkowa powoduję że elektrody są wytrzymałe i są mniej podatne na pękanie.

Urządzenie HI 9814 w swoim zestawie posiada zupełnie inna budowę sondy niż poprzednie modele. Sonda HI 1285-7 zamiast stożkowej końcówki ma końcówkę kulistą która zwiększa powierzchnie styku co sprawia że pomiary tym urządzeniem są jeszcze dokładniejsze. Elektroda wokół sensora ma wytrzymały plastikowy korpus zakończony „klatką”. Klatka ta pomaga chronić czujnik podczas wkładania sondy bezpośrednio do gleby.

  • Łatwa konserwacja to droga do dłuższej żywotności urządzania

Płyn do czyszczenia pozostałości glebowych

Budowa, która została opisana w poprzednim podpunkcie ma jeszcze jedną zaletę. Ergonomiczny kształt sprzyja czyszczeniu i konserwacji elektrody. Po wykonanym badaniu należy skorzystać z płynu do czyszczenia pozostałości glebowych HI 70663, a następnie sprawdzić czy w osłonce elektrody znajduje się płyn HI 70300 (gdy go brakuje należy wprowadzić tam kilka kropel). Takie konserwacje elektrody sprawiają że jej żywotność zwiększa się kilkukrotnie co może obniżyć koszty eksploatacji oraz zmniejszyć produkcje elektrośmieci.

Płyn do osłonki elektrody

3. Cena to najważniejszy argument

Bez względu na to, czy jesteś niedzielnym ogrodnikiem domowym, hodowcą szklarniowym, rolnikiem czy nowoczesnym hydroponikiem, testowanie pH i EC powinno być zawsze łatwe i niedrogie. Oto zestawienie naszych rekomendacji.

HI 98331 - jest to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie pomiaru konduktywności gleby dla każdego. Urządzenie mierzy przewodność i temperaturę, a jego kształt sprawia, że zmieści się w każdej kieszeni.

HI 9810302 - to aktualnie najnowszy produkt w serii GroLine. Wygląda praktycznie jak poprzedni model, ale może więcej! GroLine HALO2 ma wbudowaną funkcję Bluetooth, która pozwala na zintegrowanie go z aktualnymi systemami iOS i Android oraz Windows (poprzez aplikację Hanna Lab). To jak posiadanie laboratorium w kieszeni!

HI 98168 - zapewnia doskonałą pracę w terenie dzięki solidnej konstrukcji i dokładności laboratoryjnej. Specjalistyczna sonda posiada stożkową końcówkę i potrójne złącze ceramiczne, które poprawiają wydajność w glebach o niskiej zawartości wilgoci.

HI 9814 - jest królem przenośnych mierników GroLine. Został zaprojektowany do użytku w roztworach hydroponicznych. Miernik testuje aż cztery parametry za pomocą jednej sondy (pH, EC, temperatura i TDS (ppm)) co będzie idealnym rozwiązaniem dla hodowców szklarniowych, hydroponiki i akwaponiki.