Systemy termowizyjne do wykrywania gorączki
W obecnych czasach duża mobilność ludzi powoduje, że choroby zakaźne rozprzestrzeniają się błyskawicznie i są wyjątkowo groźne. Osoby chore są trudne do zlokalizowania, gdyż w początkowym stadium same mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia. Właśnie dla tego konieczne jest zastosowanie systemów mogących w szybki i bezpieczny sposób sprawdzić duże grupy osób w poszukiwaniu pierwszych symptomów choroby - podwyższonej temperatury. Gorączka nie jest jednoznacznym wskaźnikiem zarażenia koronawirusem (COVID-19), ale stanowi podstawę do dalszej obserwacji stanu zdrowia.

Szeroko wykorzystywane termometry laserowe do badania temperatury ciała okazują się niewystarczające do stosowania w biurach i zakładach pracy. Sprawdzanie większej liczby pracowników zajmuje dużo czasu i może wręcz okazać się niebezpieczne dla ludzi czekających na wejście. Również osoba badająca jest nieustannie narażona na kontakt z wirusem.

Lepszym rozwiązaniem mogą okazać się systemy termowizyjne do wykrywania gorączki. Takie urządzenia są w stanie zmierzyć temperaturę nawet z odległości kilku metrów w ułamek sekundy. W ofercie firmy MERA znajdują się obecnie dwa rodzaje urządzeń:

Kamery do monitoringu dużych grup ludzi

Kamery do monitoringu dużych grup ludzi

System składa się z kamery termowizyjnej oraz opcjonalnego kalibratora podczerwieni, który służy jako wzorcowe źródło temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu osiągnięto bardzo wysoką dokładność pomiaru: ±0.2°C. Montaż i instalacja jest prosta - wymaga jedynie do podłączenia się z komputerem standardowym przewodem RJ-45 oraz dodanie zasilania.

Kamera nagrywa obraz dwoma obiektywami, zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym. Dołączone do zestawu oprogramowanie posiada funkcję rozpoznawania twarzy 30 osób w tym samym czasie, nawet jeśli noszą maseczki ochronne. Badanie każdej z osób trwa mniej niż sekundę. W przypadku, gdy któraś z nich będzie miała gorączkę, uaktywni się alarm dźwiękowy i wizualny.

Ze względu na zasięg rejestracji wynoszący do 8 metrów, sprzęt ten jest już szeroko stosowany na całym świecie, wszędzie gdzie istnieje duża szansa zarażenia, m.in. na lotniskach w Maroko i Singapurze, w szpitalach w Turcji i Włoszech oraz wielu fabrykach i zakładach pracy, w których próbuje się utrzymać ciągłość produkcji.

Kamera do monitoringu dużych grup ludzi

Kamery firmy Optris

Zdjęcie z kamery termowizyjnej Optris

Również urządzenia typowo przemysłowe znalazły zastosowanie w bramkach detekcyjnych. Zachowując odpowiednie warunki:

  • pomiar z odległości mniejszej niż 1 metr,
  • badanie temperatury z najbardziej miarodajnym punkcie tj. wewnętrznych kącikach oczu,

możliwe jest uzyskanie ponad 87% dokładności w wykrywaniu gorączki.

Oprogramowanie do kamer Optris w czytelny sposób alarmuje, jeżeli temperatura ciała przekroczyła bezpieczny poziom oraz umożliwia rejestrację takich przypadków.

Kamera termowizyjna optris xi400