Stacje meteorologiczne Davis działają 365 dni w roku i to przy minimalnym nakładzie pracy na ich konserwację. Jednak oprócz corocznego, wiosennego przeglądu, raz na jakiś czas gruntowniejszy serwis urządzenia, nie będzie złym pomysłem. Tak więc w tym roku, zamiast rutynowej konserwacji, Twoja ciężko pracująca stacja powinna otrzymać dogłębny i szczegółowy przegląd.

Przygotowaliśmy samouczek, który krok po kroku, wytłumaczy jak to zrobić. Aby ułatwić te zadanie, mamy w naszym sklepie dwa zestawy serwisowe dla stacji Vantage Vue oraz Vantage Pro2, które zawierają wszystko czego potrzebujesz do przeprowadzenia ich konserwacji.

Obejrzyj najpierw filmy instruktażowe:

Vantage Vue

Przed przystąpieniem do czyszczenia stacji należy ja wyłączyć, gdyż w trakcie tych czynności może ona rejestrować błędne pomiary. Jeśli stacja znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, konserwację można przeprowadzić na miejscu. Lecz gdy jest zamontowana na wysokości, bądź w miejscu trudno dostępnym, lepiej będzie ją zdemontować i przenieść do czystego i dobrze oświetlonego miejsca.

Czyszczenie najlepiej zacząć od deszczomierza. Usuń osłonę z deszczomierza i wytrzyj jego lejek. Wymontuj moduł łyżki przelewowej na podstawie deszczomierza, odkręcając śrubę palcami. Użyj wilgotnej, miękkiej szmatki, aby delikatnie usunąć kurz lub zanieczyszczenia z łyżki. Uważaj, aby nie zarysować łyżki ani nie uszkodzić ruchomych części.

Konserwacje anemometru zacznij od poluzowania kluczem imbusowym śruby łyżek wiatromierza i ich demontażu. Palcami obróć wałek wiatromierza. Jego ruch powinien być gładki. Jeśli usłyszysz dźwięk chrupania, może to oznaczać zużycie łożysk, co informuje nas, że nadszedł czas, aby wymienić łożysko.

Zestaw serwisowy do Vantage Vue

Cena: 609,90 zł netto

W skład zestawu wchodzi:

• bateria litowa CR123 - 3V
  • osłona deszczomierza przeciw zanieczyszczeniom
  • korytko przelewowe do deszczomierza
  • klucz imbusowy
  • łożysko do czujnika prędkości wiatru.

Dodatkowo może się przydać:

• miękka szmatka do czyszczenia czujników
  • szczoteczka do czyszczenia czujników
  • czysta woda
  • 3 baterie C do konsoli lub/i 4 baterie AAA do WeatherLink Live
  • opcjonalnie woltomierz.

Przygotowanie stacji Davis do pracy

Jeżeli Twoja stacja pracuje bez przerwy od 3 do 5 lat, to teraz jest dobry moment na wymianę baterii litowej. (Można to sprawdzić przy pomocy woltomierza. Gdy urządzenie pokazuje mniej niż 2.8 V należy baterie wymienić).

Następny krok to zdjęcie osłony radiacyjnej. Zdemontuj płytki, ale zwróć uwagę na kolejność w jakiej się znajdowały. Wytrzyj wszystkie płytki oraz użyj szczoteczki do czyszczenia czujnika i ponownie zamontuj osłonę.

W ostatnim kroku odkręć cztery śruby mocujące białą plastikową obudowę do podstawy. Zajrzyj do środka, aby upewnić się, że nie ma owadów ani ich gniazd. Jeśli takowe się znajdują, to należy je usunąć. Skręć całość i gotowe. Twoja stacja przeszła proces konserwacji. Warto powtarzać ten proces raz do roku.

Vantage Pro2

Jeśli anemometr lub cała stacja jest zamocowana na dachu lub w miejscu trudno dostępnym np. słupie, zdejmij ją i umieść na ziemi.

Zacznijmy od anemometru. Za pomocą klucz imbusowego poluzuj śruby dociskowe kierunku i prędkości wiatru i zdejmij je. Obróć palcami trzonek (nie same miseczki), ich ruch powinien być gładki. Jeśli usłyszysz dźwięk chrupania, może to oznaczać zużycie łożysk. Są one łatwe do wymiany. Nigdy nie używaj smaru w anemometrze.

Wytrzyj łyżki i wiatrowskaz miękką ściereczką i ponownie je zamontuj. Jeżeli łyżki lub łopatki są zepsute, nadszedł czas, aby je wymienić.

Następnie zdejmij osłonę na zanieczyszczenia i stożek kolektora deszczu (należy go odwrócić, aby odblokować i podnieść). Sprawdź mechanizm przechylanej łyżki. Jeżeli działa on płynnie, to należy użyć miękkiej, wilgotnej szmatki, aby usunąć kurz, fragmenty liści, gniazda owadów i sieci pająków. Uważaj, aby nie zarysować powierzchni łyżki. Jeśli jakiś element deszczomierza jest uszkodzony, można zakupić u nas części zamienne.

Zestaw serwisowy do Vantage Pro2

Cena: 609,90 zł netto

W skład zestawu wchodzi::

• bateria litowa CR123 - 3V
  • zestaw łyżek wiatromierza
  • zapasowe korytko przelewowe do deszczomierza
  • wiatrowskaz (dla stacji wyprodukowanych po 2013 roku, które mają wałek w kształcie litery D. Jeśli Twoja stacja jest starsza i musisz wymienić łopatkę, to będzie potrzebował starszego modelu łopatki)
  • klucz imbusowy
  • łożysko do czujnika prędkości wiatru
  • klapka z panelem słonecznym.

Dodatkowo przyda się:

• miękka szmatka do czyszczenia czujników
  • szczoteczka do czyszczenia czujników
  • czysta woda
  • 3 baterie C do konsoli, 4 baterie AA do WeatherLink Live
  • opcjonalnie woltomierz.
Przygotowanie stacji meteoe Davis

Następnie przejdźmy do osłony radiacyjnej. Jeśli masz wersje stacji z wentylatorem 24-godzinnym, to nadszedł czas, aby wymienić silnik i baterie (instrukcję demontażu każdego modelu osłony przed promieniowaniem znajdują się w podręczniku użytkownika Vantage Pro2 Sensor Suit). Rozłącz czujnik temperatury/wilgotności od interfejsu, a następnie zdemontuj płytki, ale zwróć uwagę na kolejność w jakiej się znajdowały. Po jej zdemontowaniu będzie można uzyskać dostęp do czujnika temperatury / wilgotności. Wyczyść go miękką szczoteczką lub wymień w razie potrzeby. Wytrzyj wszystkie płytki i ponownie zamontuj czujnik i osłonę.

Podłącz z powrotem kabel panelu słonecznego i zamontuj drzwiczki nadajnika. Tak oto zakonserwowana stacja bez problemu będzie służyć przez kolejny rok.

Złóż wszystkie elementy stacji z powrotem, podłącz konsolę lub wymień / sprawdź baterie w stacji WeatherLink Live. Sprawdź czy data i czas w konsoli są poprawne i następnie ją zresetuj (data i godzina w stacji WeatherLink Live ustawiają sie automatycznie).