Prewencyjny monitoring pomieszczeń na odpady za pomocą systemu na podczerwień firmy Optris.

Każdego roku na całym świecie wytwarza się prawie 1 miliard ton odpadów, które są następnie utylizowane i poddawane recyklingowi w wielu krajach za pośrednictwem kompleksowego systemu zakładów recyklingu odpadów. Bardzo często w pomieszczeniach na odpady wytwarza się ciepło, z tlącymi się gniazdami ognia, które w wielu wypadkach mogą spowodować niszczycielskie pożary. System wczesnego wykrywania pożaru wykorzystujący kamery na podczerwień optris PI 640 może pomóc w wykryciu i usunięciu takiego zagrożenia.

Pojazdy dostawcze transportują odpady do zakładów recyklingu i przekazują materiał do bunkra na odpady. Bunkry mają różne pojemności magazynowe, na przykład fabryka w Bonn ma 14 000 metrów sześciennych i mieści około 7 000 ton odpadów. Składowanie odpadów wytwarza ciepło, często prowadząc do powstawania tlących się gniazd ognia. Chwytak służący do zautomatyzowanego transportu odpadów do kosza zasypowego, tworzy przemieszczenia cieplne i efekty fizyczne, które mogą spowodować pożar w bunkrze na śmieci. W rezultacie nie tylko zakład jest wycofywany z eksploatacji na kilka godzin, ale także musi zostać przeprowadzona kosztowna operacja oczyszczania lub rehabilitacja otoczenia.

Kamery na podczerwień potrafią bardzo dokładnie mierzyć różnice temperatur i temperatury absolutne. Odpady w bunkrze na śmieci można łatwo obserwować przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, integrując kamery i akcesoria dodatkowe. Zapewnia to szybką reakcję na potencjalne zagrożenia. Po połączeniu z innymi systemami detekcji, np. tradycyjne czujniki dymu, systemy tryskaczowe mogą zostać automatycznie włączone. Ostatecznym celem jest monitorowanie całej powierzchni bunkra za pomocą kamer na podczerwień. Rozmiar bunkra określa liczbę używanych kamer.

Obraz termiczny góry śmieci w pomieszczeniu na odpady

Obraz termiczny góry śmieci w pomieszczeniu na odpady

Schemat instalacji do ciągłego monitoringu za pomocą interfejsu procesowego PIF

Schemat instalacji do ciągłego monitoringu za pomocą interfejsu procesowego PIFElementy systemy end-to-end na podczerwień

Kamera termowizyjna optris PI 640

Optris PI640

  • Najmniejsza kamera na podczerwień w swojej klasie z detektorem o rozdzielczości 640 x 480 pikseli
  • Obrazy w podczerwieni w czasie rzeczywistym (rozdzielczość VGA) przy dużej prędkości
  • Wykrywanie minimalnej różnicy temperatur
  • Oprogramowanie bez licencji do analizy PI connectSerwer USB Gigabit

Serwer usb Gigabit optris

  • Adapter do konwersji USB na Ethernet dla kamer na podczerwień Optris
  • Połączenie do 100 m przez sieć Ethernet i do 500 m przez kable z włókien szklanych pomiędzy komputerem a kamerąInterfejs procesowy PIF

Interfejs procesowy PIF

  • Zautomatyzowana kontrola procesu
  • Sprzęt PI ze wszystkimi połączeniami kablowymi i oprogramowaniem PI Connect są stale monitorowane podczas pracy

Źródło: materiały firmy Optris GmbH